Największe muzeum w Kanadzie – Royal Ontario Museum (ang. Królewskie Muzeum Ontario), leży w ścisłym centrum miasta Toronto przy zbiegu ulic Bloor i Avenue Rd. Co najmniej sześć milionów eksponatów zgromadzonych w czterdziestu galeriach przyciąga co roku około milion odwiedzających. Dlatego też, na początku nowego tysiąclecia zdecydowano, że obiekt należy powiększyć. W 2002 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs koncepcyjny na rozbudowę gmachu, który zwyciężył urodzony w Łodzi światowej klasy architekt – Daniel Libeskind. Przyjrzyjmy się dokładniej dynamicznemu projektowi nowych obszarów wystawowych zaprojektowanych przez utalentowanego twórcę.
Przy tworzeniu koncepcji nowej zabudowy Studio Daniela Libeskinda współpracowało z firmą Van Bolts. W okresie rozbudowy, przypadającej na lata 2003 – 2007, część ekspozycji była wyłączona ze zwiedzania. Ten fakt zrekompensowało powstanie nowej, dynamicznej i innowacyjnej fasady muzeum, które zostało otwarte 2 czerwca 2007 roku. Od strony Bloor Street podziwiać można wielką strukturę w kształcie kryształu zbudowaną ze szkła, aluminium i stali. Nowy gmach nazwany oficjalnie Michael Lee-Chin Crystal pomieścił eksponaty, które do tej pory pozostawały w magazynach. Na siedmiu pietrach o łącznej powierzchni użytkowej 18 600 m2 znajduje się 7 nowych oraz 8 odnowionych galerii oraz 3 restauracje (w tym jedna na samym szczycie, oferująca panoramiczny widok na miasto). Nowe wejście główne prowadzi do imponującego atrium, gdzie podziwiać można eksponaty związane z naturą i historią umiejętnie wkomponowane w ciekawe wnętrza muzeum.
Obecny wygląd Królewskiego Muzeum Ontario w naturalny sposób integruje nowoczesną architekturę z tradycją. Historyczny budynek uzupełniony śmiałym gmachem Libeskinda tworzy kompleks nie tylko ułatwiający ciekawą ekspozycję zebranych dzieł, lecz także integrujący społeczność w ramach nowego centrum użyteczności publicznej Toronto. Oryginalny kształt budowli przykuwa uwagę odwiedzających, co sprawia, że Royal Ontario Museum jest nowym, symbolem miasta rozpoznawalnym na całym świecie. Architektura wnętrz i fasady budowli zdaje się opowiadać wyjątkową historię na temat zgromadzonych tu eksponatów, które zyskały wraz z nowym projektem dynamiczny i ożywiony charakter. Przebudowana konstrukcja oferuje odwiedzającym bardziej inspirującą atmosferę odradzającego się jako centrum kultury i życia publicznego Toronto muzeum.
Artykuł i ilustracje dzięki uprzejmości Studio3Design