Narodowy Stadion w Pekinie (ang. Beijing National Stadium) jest obiektem, który dobrze kojarzą nie tylko miłośnicy architektury, lecz także rzesze sportowych fanów. To tutaj w 2008 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich, odbyła się uroczystość otwarcia i zamknięcia ceremonii, a także wszystkie konkurencje lekkoatletyczne.
Przyjrzyjmy się dokładniej historii powstania oraz architekturze tego niezwykłego obiektu. W kwietniu 2003 roku szwajcarska pracownia architektoniczna Herzog & de Meuron (o jej projekcie centrum sztuki CaixaForum pisaliśmy kilka dni wcześniej) została wyłoniona w międzynarodowym konkursie, aby stworzyć koncepcję stadionu. Do konsultacji nad projektem zaproszono uznanego chińskiego artystę Ai Weiwei'a, który postarał się nadanie lokalnego charakteru dziełu projektantów. W grudniu 2003 roku rozpoczęły się prace budowlane, zaś uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w styczniu 2008 roku. Niestety, z realizacją projektu szwajcarskich architektów wiążą się tragiczne fakty. Nieoficjalne źródła mówią o nieludzkich warunkach pracy i śmieci co najmniej dziesięciu robotników.
Ze względu na charakterystyczną sylwetkę, stadion znany jest powszechnie jako „Ptasie Gniazdo” (ang. Bird's Nest). Główną ideą architektów przy tworzeniu projektu było przeświadczenie, że struktura i elewacja powinny stanowić spójną całość. Mając na uwadze powyższą przesłankę, powstała koncepcja niekonwencjonalnej sylwetki przypominającej ptasie gniazdo. Konstrukcję tworzy labirynt stalowych drutów i belek o wadze około 11 200 ton i długości 36 km. Wybudowanie obiektu sportowego o całkowitej powierzchni 258 000m2 (pow. użytkowa to 204 000m2) kosztowało około 423 miliony dolarów. Podczas igrzysk stadion pomieścił 91 000 widzów.
Twórcy z Herzog & de Meuron zapewne nie spodziewali się, że stadion w aż tak krótkim czasie stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli igrzysk, a także godnym reprezentantem ciekawej architektury obiektów sportowych. „Żywa piramida” w kształcie Bird's Nest utworzona w czasie ceremonii otwarcia, miniaturka obiektu wykonana z bambusa przez Chińczyków z regionu Hangzhou czy odtwarzacz MP3, którego obudowa uformowana jest w „Ptasie Gniazdo” świadczą o ogromnym powodzeniu obiektu jako produktu marketingowego.
Na sam koniec warto wspomnieć o Polskim akcencie związanym z dziejami tego niezwykłego stadionu, a konkretnie z zeszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi. Pierwszym hymnem narodowym odegranym z okazji wręczenia złotego medalu (dla mistrza w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego), był sam Mazurek Dąbrowskiego.
Artykuł i ilustracje dzięki uprzejmości Studio3Design