Wybór karty graficznej do obsługi zaawansowanych programów inżynierskich znacząco zawęża pole poszukiwań. Oferta specjalistycznych kart graficznych do środowisk CAD, CAE, czy CAM rokrocznie się poszerza, niemniej jednak nie oferuje ona tak wiele modeli, jak możemy znaleźć w segmencie gamingowym czy multimedialnym. W tym artykule podpowiadamy, do jakich zadań wykorzystywane są specjalistyczne karty graficzne, a także na parametry i aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając tego typu układy graficzne.
Do jakich zadań wykorzystuje się specjalistyczne karty graficzne w środowisku CAD?
Wyspecjalizowanie układy graficzne optymalizowane są pod kątem zaawansowanych działań w programach inżynierskich, graficznych, czy projektanckich. Doskonale sprawdzają się do efektywnej i wydajnej pracy z programami SolidWorks, AutoCAD, CS, EnSight, Adobe, Revit i wielu, wielu innych.
Na rynku królują obecnie dwie marki oferujące specjalistyczne karty graficzne – są to AMD oraz Nvidia. Zarówno jedna, jak i druga firma oferuje kilkanaście specjalistycznych kart graficznych z kilku półek cenowych.
Karty graficzne wykorzystywane w środowiskach CAD, CAE, czy CAM służą do przede wszystkim do komplikowania, przeliczania fizyki płynów, renderowania, projektowania, czy generowania zaawansowanych modeli i wizualizacji 3D.
Na co zwracać uwagę podczas wybierania specjalistycznej karty graficznej?
Podstawowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest certyfikacja ISV (ang. Independent Software Vendor), która określa maksymalną wydajność pracy karty podczas obsługiwania oprogramowania firm trzecich. Certyfikacja ISV zapewnia, że układ graficzny doskonale poradzi sobie z obsługą specjalistycznych programów.
Poza certyfikacją warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: architektura karty, liczba procesorów strumieniowych, szerokość magistrali danych, pamięć układu, czy ilość złączy.
Architektura karty
Większość kart graficznych do specjalistycznych zastosowań opiera się na architekturze Kepler lub SMX, które zapewniają dynamiczne przetwarzanie równoległe, czy wykorzystywanie większej powierzchni rdzeni przetwarzających. Poza tym na rynku można spotkać GPU wykonane w architekturze Turks, Tahiti i Hawaii.
Liczba procesorów strumieniowych
Im więcej procesorów strumieniowych, tym wydajność GPU będzie większa. Znaczna ilość kart graficznych do środowiska CAD, CAE lub CAM oferuje od 192 do ponad 2900 rdzeniu CUDA. Niemniej jednak optymalnym rozwiązaniem jest 700 – 1500 procesorów strumieniowych.
Magistrala danych
Im szersza magistrala danych, tym układ graficzny cechować się będzie większą przepustowością danych. Obecnie układy specjalistyczne układy graficzne wyposażane są w magistrale PCI-Express 16x 2.0 i 3.0 o przepustowości na poziomie od 16 GB/s do 32 GB/s.
Pamięć GPU
Im karta posiada więcej pamięci, tym sprawniej będzie wykonywać złożone obliczenia. Obecnie rozsądnym minimum są układy wyposażone w 4 GB pamięci GDDR5, choć najlepsze układy dysponują nawet czterokrotnie większą pamięcią.
Złącza
Specjalistyczne karty graficzne wyposażane są zwykle w dużą ilość portów DP 1.2, DVI-I, DVI-D, czy HDMI. Ilość portów powinna być uzależniona od tego, w jaki sposób karta będzie użytkowana. Większość układów graficznych stosowanych w środowiskach CAD, CAE i CAM umożliwia wydajną pracę wielomonitorową, przez co ilość złączy tego typu kart będzie większa od jednostek, które zapewnią pracę wyłącznie na jednym ekranie.
Szeroką ofertę profesjonalnych kart graficznych do środowiska CAD znajdziesz pod tym linkiem: http://www.aecdesign.pl/produkty/sprzet-cad/karty-graficzne/.