W przyszłym roku ruszy budowa wielofunkcyjnego obiektu projektu Daniela Libeskinda. Kö-Bogen stanowić ma nowoczesne centrum handlowo-usługowe w śródmieściu Düsseldorfu. Kilka dni temu oficjalnie zabezpieczono fundusze przeznaczone na budowę tego obiektu. Die Developer, główny inwestor realizujący projekt Libeskinda, zdeponował w tym celu 120 milionów euro, co stanowi 40% całkowitej sumy przeznaczonej na budowę.
Władze miasta Düsseldorf w styczniu 2009 roku zakończyły procedurę wyboru projektu zagospodarowania przedłużenia ulicy Königsallee. Po odrzuceniu propozycji biura architektonicznego Juergena Mayera, zdecydowano się na pomysł zabudowy autorstwa Daniela Libeskinda. W okolicach Hofgarten, historycznego parku centralnego niemieckiej metropolii, stanie obiekt o powierzchni użytkowej 42 tysięcy metrów kwadratowych mający stać się w przyszłości nowym centrum ruchu ulicznego. Kilka dni temu burmistrz Düsseldorfu Dirk Elbers wyraził swoje zadowolenie z faktu, że zostanie zrealizowany „projekt stulecia” oraz że ma on szansę stać się nową dumą miasta. Kö-Bogen doskonale symbolizuje siłę miasta, w którą szczerze wierzy także inwestor. Według Elbersa, zaangażowanie się w tak wielką inwestycję w czasach kryzysu świadczyć może tylko o całkowitym przekonaniu o sukcesie tego przedsięwzięcia. Jednocześnie Studio Daniel (pracownia Libeskinda) oraz Die Developer wyrażają uznanie dla decyzji władz miasta o poparciu budowy w okresie, kiedy większość przedsięwzięć jest czasowo wstrzymywana.
Projekt ma być zrealizowany na północnym krańcu ulicy Königsallee stanowiącej główną aleję Düsseldorfu. Budowla będzie się składać z dwóch bloków o pofalowanej bryle połączonych jednolitym dachem. Jej wysokość osiągnie 26 metrów, dzięki czemu projekt idealnie skomponuje się z innymi obiektami na ulicy Königsallee, w szczególności z mierzącym tyle samo gmachem teatru Schauspielhaus. Szklana fasada Kö-Bogen nawiązywać będzie do znajdującego się w pobliżu wieżowca Dreischeibenhauses. Projekt ma być zarówno innowacyjny jak i ekonomiczny – maksymalną oszczędność energii zapewni użycie generatora biogazu oraz energii słonecznej. Zgodnie z zamysłem architekta, okolice Kö-Bogen staną się nowym centrum ruchu ulicznego w pobliżu historycznego placu Schadowplatz.
Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2010 roku, zaś oddanie obiektu do użytku pod koniec roku 2013. Podjęcie decyzji o takim a nie innym zabudowaniu terenu poprzedzało sześć lat planów i dyskusji. Ostatecznie zarówno inwestor, władze miasta jak i dyrektor departamentu zagospodarowania przestrzennego Gregor Bonin są zgodni co do zasadności i powodzenia projektu Libeskinda.
po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenia...
Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design