Wieżowiec o powierzchni 150 000 metrów kwadratowych składać się będzie z 77 pięter. Najbardziej charakterystyczną cechą projektu są poprzesuwane względem siebie elementy o kształcie pudełek, które mają tworzyć tarasy i balkony. Oryginalna nazwa wieżowca - MahaNakhon oznacza dosłownie „wielką metropolię”. Przyglądając się bliżej projektowi Ole Scheeren’a nietrudno zauważyć, że nie są to puste słowa. W obrębie drapacza chmur przewidywane jest utworzenie publicznego placu, luksusowego obszaru handlowego, obiektów mieszkalnych - w tym około 200 apartamentów jedno lub dwupiętrowych oraz rezydencji Ritz-Carlton , hotelu, barów i restauracji. Na samym szczycie ma się znajdować trzypiętrowy Sky Bar oraz restauracja. Ich wysokość będzie dwa razy wyższa niż w pozostałych obiektach MahaNakhon. Na dachu, 310 metrów nad ziemią, planowane jest otwarcie baru na świeżym powietrzu, skąd rozpościerać się będzie niesamowity widok na niebo, rzekę i miasto.
Ukończenie wieży MahaNakhon planowane jest na rok 2012. Apartamenty i rezydencje będą miały od 125 do 830metrów kwadratowych. Zgodnie z zamysłem Ole Scheeren’a budowla “łącząca” ziemię z niebem będzie naturalnie stapiać się z najbliższym otoczeniem, nie zaś je przytłaczać. Lśniące powierzchnie, tarasy i wysunięcia mają przywoływać skojarzenia zarówno cyfrowych pikseli, jak i topograficznych nierówności antycznych terenów górzystych. Drapacz chmur ma być symbolem energii i siły tajskiego społeczeństwa, a także Bangkoku widzianego jako globalna metropolia. Zdaniem Sorapoja Techakraisri, reprezentującego PACE Development - głównego wykonawcę projektu, MahaNakhon stanowić będzie nie tylko potwierdzenie wielokulturowości i rozwoju miasta, lecz także stanie się symbolem architektury naszych czasów.
Opinie na temat projektu Ole Scheeren’a są podzielone. Jedni są zachwyceni nietypowym pomysłem i funkcjonalnością wieżowca, innym zaś nietypowa struktura budowli, składająca się z poprzesuwanych względem siebie elementów, nasuwa na myśl atak termitów czy Godzilli. Jedno jednak trzeba przyznać - MahaNakhon z pewnością przykuje uwagę zarówno największych sceptyków tej budowli, jak i miłośników nietypowych projektów.
Artykuł dzięki uprzejmości Studio3Design